Wysoka jakość, a nie bylejakość, działań na boisku, bylejakość merytoryczna w zabezpieczeniu procesu szkolenia, bylejakość w zabezpieczeniu pełnego monitoringu zawodnika, poczynając od jego zdrowia poprzez trening i regenerację. To już nie wystarcza nawet w konfrontacji ze średniakami europejskimi.
Perfekcyjne posługiwanie się piłką w bezpośrednim kontakcie z przeciwnikiem wymaga oprócz doskonałych umiejętności technicznych, również bardzo wysokiego poziomu zdolności motorycznych, i to bez wyjątku wszystkich. Wymaga również optymalnego pobudzenia układu nerwowego, bo tylko wtedy można podejmować szybkie, a jednocześnie skuteczne działania. Potrzebna jest do tego wiedza związana z funkcjonowaniem organizmu na poziomie biochemicznym i fizjologicznym, ciągły monitoring, właściwa analiza oraz
wykorzystanie płynących z niej wniosków w szkoleniu i treningu. Wiedzę, którą należy bezwzględnie wykorzystywać w praktyce.
Wiele pominiętych czy przeoczonych na pewnych etapach rozwoju działań, nie da się już nigdy uzupełnić czy naprawić. A wtedy w konfrontacji z przeciwnikiem, u którego wszystkie zdolności i dyspozycje kształtowane były właściwie widać całą bezradność zawodnika polskiego. W jednej z wypowiedzi prezes PZPN, Zbigniew Boniek powiedział -,,na mundialu byliśmy drużyną, która wykonała najmniej dryblingów i pojedynków jeden na jeden, wyszkolenie indywidualne naszych zawodników nie jest zbyt wielkie”. Potwierdzony z urzędu brak jakości, o którym wszyscy interesujący się tematem doskonale wiedzą. Mniej znający temat byli niesamowicie zszokowani wynikiem meczu juniorów U- 19 Anglia – Polska ( siedem do jednego dla Anglii), który odbył się jesienią 2017 roku. Czy to przypadek?. Na pewno nie, ponieważ w ostatnich latach angielskie reprezentacje juniorskie i młodzieżowe w kategoriach wiekowych 17, 19, 20, 21 lat, plasowały się od pierwszego do trzeciego miejsca w mistrzostwach Europy i Świata. Widzieliśmy również jaką jakością dysponowała drużyna seniorska na Mundialu w Rosji. Zachwycaliśmy się jakością gry Chorwacji. Czy jest na to jakieś uzasadnienie?.Analitycy Międzynarodowego Obserwatorium Piłkarskiego, wchodzącego w skład Centrum Studiów Sportowych, podawali w 2015 roku, że w ligowych klubach europejskich grało 53 wychowanków Dynama Zagrzeb. A ilu wychowanków polskich akademii piłkarskich gra w dobrych europejskich klubach. Kilku z akademii Lecha Poznań. A taka Chorwacja pod względem populacji jest około osiem razy mniejsza od Polski. Bez jakości bardzo trudno uzyskać wynik sportowy, z którego reprezentacja jest zawsze rozliczana. Musimy zdawać sobie sprawę, że sukces sportowy lub jego brak, jest zawsze wynikiem bardzo wielu czynników. Jednak bez wysokiej jakości działań zawodnika w trakcie gry, sukces sportowy jest niemożliwy do osiągnięcia.
O zaniedbaniach związanych ze zdrowiem zawodnika mogę jednoznacznie stwierdzić na podstawie wielu danych z badań zawodników, począwszy od najmłodszych do seniorów. Dotyczy to praktycznie wszystkich, tych z czołowych akademii piłkarskich i seniorów grających w wysokich klasach rozgrywkowych. Przypominam, o czym już wcześniej pisałem, że tylko wysoki poziom energii daje możliwość przeprowadzenia dobrego jakościowo treningu oraz wykorzystania jej zasobów ( energii) w meczu. A może to zaistnieć tylko w przypadku sprawnie działających mitochondriów, a więc nie powinno brakować w komórce, żadnego ważnego dla tego procesu składnika. Jak może być właściwie szkolony i trenować zawodnik, który ma w swojej komórce ogrom braków. Niestety nie są to tylko przypadki pojedyncze, dzieje się tak nagminnie. Nie rozwodząc się nad mechanizmami regulującymi procesy i reakcje zachodzące w organizmie, nauczamy wtedy innej dyscypliny sportowej.
Nie powinno więc dziwić, że nie ma to nic wspólnego z piłką nożną w wydaniu najlepszych. Kiedy w treningu od najmłodszych lat, brakuje optymalnego przygotowania zawodnika pod względem zdrowotnym oraz kształtowania zdolności motorycznych, które pomogą mu w prowadzeniu gry w kontakcie z agresywnie grającym przeciwnikiem, o sukces sportowy będzie bardzo trudno. Sam trening to wiele procesów i reakcji biochemicznych, które, używając uproszczenia, mają przekształcić na energię, a następnie wykorzystać w wysiłku ,,paliwo” dostarczane organizmowi, jednocześnie adaptując go do wysiłku.
Uczestnictwo polskich drużyn w pucharach europejskich nie daje jak do tej pory żadnych podstaw do oceny tego faktu od strony pozytywnej. Za normalny przyjmuje się fakt uczestnictwa i na tym koniec. Występ na Mundialu pokazał prawdę o polskim futbolu, zafałszowaną wcześniej rankingiem FIFA, dającym Polsce miejsce w pierwszej dziesiątce.
M. Ś. 2018 w Rosji, obnażyły słabość naszych zawodników. Można doszukiwać się różnych przyczyn tego stanu. Jedną z nich jest niestety niska jakość szkolenia. Powiedziałbym brak spójności i jakości systemowej oraz niskiego poziomu wiedzy szkolących, w którą niestety nie zostali wyposażeni. Jakość może zapewnić- merytorycznie przygotowany, mogący korzystać z pełnego zabezpieczenia logistycznego [począwszy od odżywiania, poprzez monitorowany trening i regenerację oraz korzystania z dobrego pełnowymiarowego boiska z pełnym zabezpieczeniem sprzętowym], dobrze opłacany oraz rozliczany z efektów
szkoleniowych trener.
You must be logged in to post a comment.