Trening powinien być rozpatrywany jako proces składający się z trzech podstawowych elementów. Po pierwsze odżywianie, po drugie trening oraz następująca po nim regeneracja. Tylko pełne współgranie wszystkich składowych gwarantuje wysoką skuteczność każdego treningu oraz procesu jako całości obciążeń w mikrocyklu czy cyklach dłuższych.
Odżywianie to dostarczenie wszystkich potrzebnych na daną chwilę składników, tych , które przekształcane są na energię, materiałów budulcowych, usprawniających reakcje enzymatyczne i innych. Jeśli chcemy uzyskać i zachować, a nie spalić jak najwięcej życiowej energii, należy zapewnić organizmowi optymalną ilość witamin, minerałów, koenzymów, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, odpowiedniej ilości białka, dobrze się nawadniać oraz właściwie oddychać.
Sam trening to wiele procesów i reakcji biochemicznych. Biokatalizatorami regulującymi przebieg tych procesów w organizmie, są białka, a dokładnie enzymy, które są łącznikami każdego procesu biochemicznego. W większości procesów życiowych enzymy najpierw inicjują reakcje metaboliczne, przekształcając jedne substancje w inne, przy czym same się nie zużywają. Podczas przemiany materii do zadań enzymów należy rozkładanie wszelkich pokarmów na poszczególne substancje odżywcze, tak by organizm mógł je pobrać, strawić, przyswoić i przekształcić na energię lub wykorzystać w tym procesie. Energia ta przekształcana jest w mitochondriach. Pracę mitochondriów niezbędnych do utrzymania niemal wszystkich funkcji życiowych, zaburza przewlekły stres, nadużywanie farmaceutyków ( największe zagrożenie to antybiotyki), zanieczyszczone środowisko oraz niewłaściwe odżywianie. Natomiast na utrzymanie prawidłowej struktury błon mitochondrialnych bardzo duży wpływ mają: koenzym Q 10, witaminy B2,B3, B12, minerały: selen, cynk, chrom, kwasy omega 3, a więc nie powinno ich brakować w organizmie jeśli chcemy zachować właściwy poziom energii. A tylko wysoki poziom energii daje możliwość przeprowadzenia dobrego jakościowo treningu.
Regeneracja to czas, który rozpoczyna się zaraz po zakończeniu wysiłku fizycznego. Niesamowicie ważne jest pierwsze 30minut. Post training formula to podstawowy element, który powinien być zastosowany w tym czasie. Jest to spożycie białka z węglowodanami w proporcji jedna część białka, cztery części węglowodanów. Wspomaga to odbudowę glikogenu mięśniowego, hamuje katabolizm białek mięśniowych, a jednocześnie prowadzi do syntezy nowych cząsteczek białka, co przekład się na większą efektywność treningu. Do zasady powinni się stosować nie tylko wyczynowcy ale także wszyscy wykonujący wysiłki rekreacyjne. Dopiero po prawidłowym przebiegu regeneracji, następuje adaptacja organizmu do wysiłku.
Szerzej o każdym z punktów w kolejnych dniach.
//
Zapraszam wszystkich chętnych: wyczynowych sportowców, amatorów i wszystkie osoby, które chcą się dowiedzieć w jakim stanie znajduje się ich organizm, na szczegółowe badanie na poziomie komórkowym. Po badaniu przeprowadzam około 30. minutową konsultację. W ciągu 48. godzin sporządzam opis z dokładną analizą wraz z zaleceniami korygowania braków i zsynchronizowania działania organizmu, który wysyłam na skrzynkę e- mailową badanego. Kontakt tel. 605666514, e-mail dr.wisnik@gmail.com
You must be logged in to post a comment.