Ostatnimi laty niezwykle modne stają się treningi zdolności umysłowych, jednak, co podkreślają bardzo liczne badania, dopiero połączenie ich z dobrze dobranym treningiem fizycznym, daje optymalny efekt. Szybsze krążenie krwi podczas wysiłku usprawnia wszystkie narządy, nie wyłączając mózgu. Opierając się na badaniach- systematyczne ( przynajmniej 3 x tygodniowo) wysiłki fizyczne, zmniejszają o połowę ryzyko utraty, zanikających wraz z wiekiem, zdolności poznawczych. Wraz z upływem czasu życia, ulega spowolnieniu tworzenie się nowych komórek nerwowych, co poprzez regularny wysiłek można znacząco wyhamować. Ograniczając tym samym starzenie się mózgu.
Z następnych badań wynika, że mózgi osób starszych od wielu lat aktywnych fizycznie były młodsze o średnio 10 lat, w porównaniu z mózgami osób, które nie wykonywały wysiłku fizycznego.
Z innych badań naukowych wynika, z podczas wysiłku o charakterze tlenowym następuje wzrost objętości struktur przedczołowych mózgu, hipokampa ( zapamiętywanie, orientacja przestrzenna), istoty szarej i białej. Można wtedy skutecznie i szybko przyswajać wiedzę również w zaawansowanym wieku.
Mózg ludzki wykazuje się ogromną plastycznością, a jego działanie i rozwój w największej mierze zależy od prowadzonego stylu życia.
Wpływ wysiłku fizycznego na pracę mózgu potwierdzony został w bardzo dużej ilości badań naukowych.
Po pierwsze – poprawia się ukrwienie, a przez to dotlenienie mózgu.
Po drugie – systematyczny wysiłek fizyczny ogranicza proces naturalnego zmniejszania się masy mózgu z wiekiem.
Po trzecie- zwiększa się produkcja ( szczególnie pod wpływem akcentów intensywniejszego wysiłku) białka BDNF (brain-derived neurotrophic factor), które jest odpowiedzialne za rozwój i naprawę układu nerwowego.
Naukowcy przypuszczają ,że zwiększa się liczba i powierzchnia synaps, dzięki czemu sieć nerwowa jest gęstsza i mózg może pracować wydajniej. Dzięki BDNF powstają nowe połączenia pomiędzy komórkami nerwowymi, co istotnie wpływa na poprawę pamięci.
Po czwarte -zwiększa się produkcja neuroprzekaźników, min: serotoniny, dopaminy i noradrenaliny.
Po piąte-następuje wzrost produkcji endorfin, tzw. hormonów szczęścia.
Po szóste- dochodzi do wzrostu produkcji kannabinoidów odpowiedzialnych za uśmierzanie bólu.
W częściach odpowiedzialnych za funkcje poznawcze, pamięć, zdolności psychomotoryczne, odczuwanie bólu czy uczucie zadowolenia, znajdują się receptory kannabinoidowe.
Sprawdza się tu powiedzenie – ,,więcej ruchu, mniej bólu”.
Warto może jedno zdanie więcej o kannabinoidach, są one naturalnymi substancjami chemicznymi występującymi w konopiach – zarówno siewnych (Cannabis Sativa L.), jak i indyjskich (Cannabis Indica). Konopie zawierają ok. 480 różnych substancji, z czego 80 określa się jako kannabinoidy. Przeważająca większość nich jest pozbawiona właściwości psychoaktywnych, wiele za to wykazuje właściwości prozdrowotne.
Po siódme- poprawia się szybkości myślenia analitycznego oraz podejmowania decyzji.
Po ósme- podnosi się poziomu inteligencji, w tym również inteligencji emocjonalnej.
Szczególnie ważne dla zdrowia mózgu są wysiłki wytrzymałościowe o charakterze tlenowym.
Te o zbyt niskiej intensywności, jak również za intensywne nie dają pożądanych efektów.
Mózg jest również doskonale stymulowany przez odpowiednio dobrany trening siłowy, na który należy poświecić przynajmniej 3 x po 20 minut tygodniowo.
A trening siłowy wszystkich regionów ciała pobudza również produkcję testosteronu, dlatego w wysiłku siłowym warto i ten aspekt brać pod uwagę.
Należy spełnić jednak jeszcze jeden warunek. Warunek podstawowy. Organizm nie może mieć braków minerałów, witamin, koenzymów, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, musi być dobrze natleniony (trening tlenowy oraz oddychanie przez nos) i nawodniony.
Przy brakach w/w składowych, zamiast korzystnego dla zdrowia mózgu i całego ciała efektu, doprowadzimy do jeszcze większej degradacji.
Należy więc organizm systematycznie (raz na pół roku) badać pod kątem tych składników i uzupełniać ewentualne braki. Tylko znajomość aktualnego stanu organizmu, daje możliwość skutecznej jego naprawy.
Zapraszam na profesjonalną konsultację, która oprócz zbadania stanu faktycznego, omówienia na bieżąco uzyskanych wyników, zawiera opis i zalecenia, jak w naturalny sposób zapewnić optymalne funkcjonowanie organizmu.