Wśród badających stan swojego organizmu na poziomie komórkowym, znajdują się osoby z aktualnymi badaniami krwi na zawartość witamin i minerałów. Są zdziwieni kiedy okazuje się, że na poziomie komórki występują braki składników, które we krwi mieściły się w granicach normy. Życie i zdrowie jest w komórce. Organizm jest na tyle zdrowy na ile zdrowa jest każda komórka. Krew to także komórki lub fragment komórek ( płytki krwi) ale krew to przede wszystkim- nośnik, niesamowicie ważny.
Bez niej składniki dostarczane organizmowi w pożywieniu czy suplementacji nigdy nie dotarłyby do komórki . Krew transportuje nie tylko tlen i składniki odżywcze( chociaż tlen to najważniejszy składnik odżywczy) i zabiera wszelkie zanieczyszczenia z komórek ale również przenosi informację magnetyczną po całym organizmie. Przy dobrym stanie zdrowia zarówno krwinki czerwone jak i białe, są prawidłowo ukierunkowane magnetycznie, a wszelkie zakłócenia w tym względzie, powodują rozregulowanie, pogarszające stan zdrowia
[J. W. L. Aschoff, zmarły w 1998 roku, profesor fizjologii Uniwersytetu w Getyndze].
Wracając jednak do stwierdzenia, że krew to przede wszystkim nośnik, posłużę się wynikami z badań naukowych, które na kilku przykładach przedstawiam.
Analiza surowicy krwi pod względem zawartości poszczególnych pierwiastków śladowych, elektrolitów, jak również witamin z grupy B nie ma wartości diagnostycznej [1,3, 4].
U 50 % badanych stwierdzono znaczne wewnątrzkomórkowe deficyty magnezu, potasu i cynku we krwi [ 1,3,4].
Badanie wymienionych minerałów i witamin pokazywało we krwi prawidłowe wartości, mimo, że w komórce występował jednocześnie silny niedobór wspomnianych składników [ 1,3, 4].
Wielkość wykazanych deficytów, wahała się od 10 do 50 %, a w pojedynczych przypadkach niedobory sięgały nawet 60 % [ 1,3,4 ].
W przypadku takich braków, nie może prawidłowo funkcjonować metabolizm komórek [ 2]. A jeśli metabolizm komórek nie funkcjonuje prawidłowo, również organizm nie jest w stanie optymalnie funkcjonować. Wynika z tego, że badanie na poziomie komórkowym jest bliższe aktualnemu
stanowi zdrowia organizmu. Uzyskana wiedza pozwala szybciej i skuteczniej korygować ewentualne braki.
Powyższe przykłady podaję pod rozwagę oraz osobistą analizę i ocenę.
Literatura
1.Bischoff S.C.: Vitamin- B12 – Mangel im Alter. Aktuel. Ernahr.Med. 27, 2002.
2. Fuchs Z.B. ( Hrsg): Mit Nahrstoffen heilen, Regil- Verlag, Koln, 1999.
3. Kuklinski B.: Status quo der Vitaminversorgung, Ernahrungsheilkunde, 52, 2003
4.Van den Berg A. , Riezler P., Naurath H.: Vitamin – B- Mangel im Alter, Munich.
Med. Wschr., 135, 1993;
You must be logged in to post a comment.