Bez odpowiedniego poziomu wiedzy o zasadach funkcjonowaniu organizmu na poziomie biochemicznym i fizjologicznym oraz jego wyjściowego stanu, nie jest się w stanie dobrze przygotować zawodnika do wymogów wysiłku startowego pod względem motorycznym. Spotykam się z trenerami, którzy skończyli wiele kursów przygotowania motorycznego, nie tylko w Polsce, nikt im jednak nie przekazał, że proces treningowy tylko wtedy będzie skuteczny kiedy zawarte w nim będą nierozerwalnie związane ze sobą trzy elementy: właściwe odżywianie, prawidłowo prowadzone zajęcia treningowe oraz następująca po nim regeneracja. Uczy się wielu technik przygotowania motorycznego, przenosi dosłownie wzorce z innych krajów, a zapomina lub nie wie jak funkcjonuje organizm. A funkcjonuje on według zasad, których nie możemy zmienić. To wszystkie nasze działania powinny być dostosowane do nich. Planując i przystępując do realizacji przygotowania motorycznego należy zadać sobie przynajmniej kilka pytań i szukać na nie rozwiązania. Dwa będą aktualne w każdej konfiguracji. Co należy zrobić aby te trzy składowe procesu treningowe były ze sobą spójne? Jak przygotowywać zawodnika aby swoje apogeum osiągnął będąc seniorem?
Ważne są także inne czynniki. Dziwimy się, że zawodnicy wyglądają słabo pod względem przygotowania motorycznego, a przecież zrealizowaliśmy cały program treningowy przez nas zaplanowany. A czy uwzględniliśmy w nim takie składowe jak poziom stresu, jego wpływ na działanie hormonów?. Niedobory hormonalne są często nieuwzględniane nawet przez współczesną medycynę. Tymczasem to hormony mają ogromny wpływ na poziom energii organizmu. Jakim poziomem witamin, minerałów, koenzymów dysponuje organizm. Czy organizm posiada odpowiednia ilością enzymów? Czy jest dobrze nawodniony i natleniony?.
W grach zespołowych, przyczyna jest bardzo często prozaiczna, wszyscy trenują tak samo i cały czas jako zespół. Jak można doprowadzić do poprawy zdolności wysiłkowych (szybkości, siły, wytrzymałości), kiedy stosuje się jednakowe obciążenia dla całego zespołu. Najczęściej dla jednych będą to obciążenia optymalne, jednak dla innych za niskie, a jeszcze dla innych za wysokie. Dla każdego zawodnika musi być dobrane indywidualne obciążenie w zakresie, którego powinien trenować. Nie trafiają do mnie argumenty fizjologów czy trenerów przygotowania motorycznego, którzy na pytanie dlaczego takie przygotowanie motoryczne stosują, odpowiadają ,,trening ten sprawdził mi się w takim czy innym klubie ileś lat temu więc i teraz go stosuję”.
You must be logged in to post a comment.